Czynniki wywołujące stres

Zwykły wpis

1. Poczucie winy

Poczucie winy często tkwi w naszej świadomości wewnętrznej, gdzie staje się bardzo destrukcyjną siłą. Oto przykład stresu wywołanego poczuciem winy: Palisz, choć zdajesz sobie sprawę, jak bardzo szkodzi to twojemu zdrowiu. Stres wynikający z poczucia winy rośnie z każdym dniem, tym bardziej, że zewsząd docierają do ciebie informacje, iż szkodzisz nie tylko sobie, ale także swoim bliskim! Nie tylko bliskim, ale w ogóle wszystkim osobom w miejscach publicznych. I gdzieś tam, w tobie wzmaga się poczucie winy, rozterka i wrogość. To wystarczy, by zrodził się potężny stres – rujnujący twoje życie nawet bardziej niż trucizny zawarte w papierosach.

Każdego dnia dopuszczamy się małych nieuczciwości, począwszy od kradzieży spinacza lub znaczka na poczcie, a kończąc na podawaniu nieprawdziwych danych w formularzu podatkowym. Te drobne i większe przewinienia wywołują wielkie napięcie (zwłaszcza, gdy zostaniesz przyłapany!). Również poczucie, że nie robisz czegoś, co powinieneś (odkładanie na później), rodzi wewnętrzne poczucie winy i ukryte napięcia, które wkrótce dadzą o sobie znać. Inne czynniki wywołujące poczucie winy mają źródło w minionych doświadczeniach, w czymś, co zrobiliśmy lub czego zaniechaliśmy, w wypowiedzianych lub przemilczanych słowach. Jeśli po przeczytaniu powyższych uwag poczujesz pewien dyskomfort, smutek, a nawet urazę lub pomyślisz: “to mnie nie dotyczy”… to najprawdopodobniej doświadczyłeś już owego poczucia winy.

 2. Utrata poczucia własnej wartości

Człowiek często traci wiarę w siebie, zwłaszcza jeśli nie ma nadziei na odzyskanie utraconej wartości lub zastąpienie jej inną – odejście ukochanej osoby, bankructwo, klęski żywiołowe i zniszczenie nie ubezpieczonego mienia, wyrok więzienia. Utrata szacunku czy “twarzy” to główny czynnik stresujący. Czy kiedykolwiek czułeś, że powiedziałeś lub zrobiłeś coś niewłaściwego w obecności innych, i widziałeś, jak zmienił się wyraz ich twarzy, ich stosunek do ciebie? W takich chwilach podnosi się poziom adrenaliny w twoim organizmie, serce zaczyna bić mocniej i zmienia się rytm oddechu. Te i inne objawy to skutek stresu.

 3. Praca lub przebywanie w nieprzyjaznym środowisku

Wiele osób nienawidzi swojej pracy. Zawód, który wybrały, kariera, dla której poświęciły wiele lat studiów, a potem jeszcze mnóstwo wysiłków, nagle okazuje się jednym z głównych czynników stresujących. Jest na to rada: jeśli czegoś nie lubisz – zmień to! Może będziesz biedniejszy, ale za to zdrowszy i szczęśliwszy… a na dłuższą metę, być może i zamożniejszy. A oto parafraza fragmentu biografii Waltera Russella, The Man Who Tapped The Secrets Of The Universe, pióra Glena Clarka:

Jeśli czegoś nienawidzisz, z tej nienawiści powstają w twoim ciele szkodliwe toksyny, odczuwasz chroniczne zmęczenie i atakują cię choroby. Musisz kochać wszystko, co robisz, lub, mówiąc inaczej, robić to, co robisz, z miłością. Tak właśnie brzmi aforyzm starożytnego Wschodu. Dotyczy to wszystkich twoich działań, czy zbijasz półkę z desek, przeprowadzasz operację zastawki sercowej, myjesz okna, czy też dajesz szefowi dokument do podpisu – nie wykonasz dobrze niczego, czemu jesteś niechętny. Rób to wszystko z przyjemnością i najlepiej, jak potrafisz. Miłość do pracy, którą tak czy owak musisz wykonać, ożywi twoje ciało, pobudzi ducha i uchroni przed znużeniem, «zdarciem», inaczej zwanym «nudą».

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s